FacebookYoutubeInstagram

Památník jako připomínka zázraku návštěvy papeže

Tupesy Společnost 29. 5. 2020
Památník jako připomínka zázraku návštěvy papeže

Kamenosochař Petr Novák s uměleckým sochaře Otmarem Olivou.

Foto: pas

Nebojte se! promlouval k lidu Jan Pavel II.

Tupeské hřiště, kde před 30 lety přistál vrtulník s papežem Janem Pavlem II., patří díky tomu k nejslavnějším v republice. Papež jej využil při své návštěvě Dnů dobré vůle na Velehradě a pro mnoho věřících to byl doslova zázrak. „,Nebojte se!´ promlouval při různých příležitostech k lidu Jan Pavel II. Lidé jeho návštěvu vnímali jako návrat světa do normálního života. Konec hrůzy a zla a návrat důvěry ve víru a v lepší život,“ prohlásil při slavnostním ceremoniálu Oldřich Vávra, starosta Tupes. Památník u cyklostezky Tupesy - Velehrad bude tuto událost připomínat.  
V den stých narozenin někdejšího papeže byl arcibiskupem Janem Graubnerem posvěcen základní kámen památníku autorů sochaře Otmara Olivy a kamenosochaře Petra Nováka. Památník bude mít podobu více než pět metrů vysokého obelisku ze žuly a litého bronzu.

„Tento veliký papež byl soustředěný na člověka. A jestli se na člověka dovedeme dívat pohledem Jana Pavla, pak se musí cosi změnit v našich vztazích a uzdravit mnoho věcí, které jsou nemocné v naší společnosti,“ prohlásil olomoucký arcibiskup Graubner a pokračoval: „Přál bych si, aby kolemjdoucím, kteří se tady zastaví, zahledí a zamyslí, pomohl tento pomník k chuti být lepším člověkem. Život svědčící o lásce přece uzdravuje svět."
„Měli bychom obnovit vděk za účast na zázraku, kterým byl pontifikát Jana Pavla pro naši zem a toto místo. Mnohé, co nám bylo před třiceti lety darováno, jsme nepochopili a znehodnotili,“ pronesl sochař Otmar Oliva. „Každé dílo je současné, vždy moderní, tvoří se v čase a je nutně zprávou o odrazu naší duše. Obzvlášť v době znehodnoceného slova bychom se měli snažit znovu porozumět řeči symbolu,“ upozornil Oliva.
Do betonového základu arcibiskup a starostové z mikroregionu Buchlov a firmy Alucast, kde se nadměrné části odlévají, vložili zdobenou litinovou schránku s dobovými fotografiemi z oné události, mincemi, modlitbou slévače i podpisy všech přítomných občanů. „Do schránky vkládáme i památnou fotku, kdy jedna z věrných spoluobčanek dokázala překonat kordon policie, vojska a ochranky, probojovala se až k papeži a dala mu kytičku,“ upozornil Oldřich Vávra.

„Kamarádi, přeji nám šťastné dokončení díla v této krajině našeho srdce,“ uzavřel Otmar Oliva. Slavnostní odhalení je plánováno na svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje v červenci příštího roku.

Autor: IVA PAŠKOVÁ
Inzerce

Vaše názory

Tu bratia vždy sa stretať budú!

Strání

Tu bratia vždy sa stretať budú!

Hesla „Chci vidět babičku“, „Pusťte nás do školy“ zářila barevně na transparentech v rukou občanů a jejich...

27. 5. 2020
Slovácké divadlo začíná zase hrát!

Uherské Hradiště

Slovácké divadlo začíná zase hrát!

Změny ve vládních nařízeních v Praze, dlouhá a náročná porada v Uherském Hradišti na konci minulého týdne...

25. 5. 2020
Zemek: Snad pandemie změnila životní hodnoty

Uherské Hradiště

Zemek: Snad pandemie změnila životní hodnoty

Běžný život se začíná vracet do normálu. Zmrazení ekonomiky takřka po celém světě však bude mít určitě...

22. 5. 2020
Divadlo odvysílá slavný muzikál Cikáni jdou do nebe

Slovácko

Divadlo odvysílá slavný muzikál Cikáni jdou do nebe

Skutečná lahůdka čeká na své diváky i tuto středu večer. Divadelníkům se podařilo získat práva na vysílání...

20. 5. 2020
TOPlist