Warning: html_entity_decode(): charset `rline-big">

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Platím, tak mám právo na všechno! Bezohlednost zatím vítězí - slovackytydenik.cz

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Pro volné chvíle

Platím, tak mám právo na všechno! Bezohlednost zatím vítězí

Slovácko Čtení 19. 5. 2020
Platím, tak mám právo na všechno! Bezohlednost zatím vítězí

Bohužel typické obrázek ze slováckých vesnic.

Foto: BŽ

Přemýšlejte, jak minimalizovat domácí odpad

Hlídáte si své popelnice, aby vám do nich pod rouškou tmy nikdo cizí nevhazoval odpad? Ucpávají kontejnery na tříděný odpad lidé, kteří v obci vlastně nebydlí? Je okolo popelnic neuvěřitelný nepořádek?

Problém, který by ještě před několika lety nikoho nenapadl, se dotýká nás všech. Stává se velmi závažným a čím dál ožehavějším, obzvláště v době koronavirové krize.

 

Já si platím, mám právo na všechno!

Tak tohle je omyl, kterým se ohání nejeden arogantní obyvatel, chatař či podnikatel! Na hlavu obcí a měst padají stížnosti na přeplněné popelnice a nepořádek okolo nich. Ale obec nemůže donekonečna přidávat nové kontejnery na tříděný odpad a platit horentní sumy za mimořádný svoz jen proto, aby byl všude pořádek.

Někde spoléhají na pytlový svoz. „Nemáme sběrná  kontejnerová místa na tříděné odpady. Plast, papír, jedlý olej, plechovky a drobné elektro jsou sváženy pravidelně přímo od domu v pytlích, nebo je občané odevzdávají do sběrného dvora. Na kontejnerových stáních máme pouze kontejnery na sklo, textil a drobné elektro,“ uvádí Marie Kománková, místostarostka Nivnice. "Na stáních kontejnerů v obci nemáme rozmístěny kontejnery na plast, používáme systém pytlového sběru z domácností a jsme spokojeni. Vsadili jsme na osvětu a ta se nám celkem vyplatila. Jediným prohřeškem je u nás papír, který obec okolo kontejnerů musí uklízet," připojuje Jaromír Lažek, místostarosta Ostrožské Nové Vsi. Některým obcím už dochází trpělivost s nezodpovědností občanů, kteří vůbec nakládání s odpadem neřeší, a jsou proto nuceny se k této problematice postavit čelem. „Jsme opravdu moc rádi, že občané třídí odpad, ale nemohou vozit plné pytle do veřejných kontejnerů. To je nesmysl. Pak vzniká nepořádek okolo sběrných stanovišť, za který není zodpovědná obec, ale občané. Snažíme se to řešit, ale je to stále dokola,“ posteskla si Pavla Večeřová, starostka Buchlovic, která všechny nabádá k minimalizování odpadu a pytlovému svozu plastů. „Pytle dostanou zdarma, ale jen zhruba třetina domů toho využije. Většina raději ucpe popelnice,“ povzdechla si starostka. „S odpadem máme problém tak jako všude okolo. Byli jsme nuceni zajistit technické služby, které posbírají koberce, záchodové mísy či pneumatiky, které najdeme okolo kontejnerů. Lidé se spoléhají, že to město uklidí. Sběrný dvůr přitom mají zadarmo,“ podivuje se Josef Bazala, který nevyloučil, že kontejnery plní i přespolní.
PET láhve sešlapávejte!

Kontejnery mají svá pravidla, která jsou stále porušována. Do kontejnerů je ukládán odpad, který tam nepatří. PET láhve a papírové krabice musí být sešlapané, což provádí pouze třetina občanů. Kelímky od jogurtů řádně vyškrabané či vypláchnuté. Mastné láhve od olejů vůbec. A ani náhodou do kontejneru nepatří polámané plastové židle, policové regály nebo objemné věci!
Firmy ucpávají kontejnery pro občany
„Pouhé dva dny po vývozu všech kontejnerů nám firma ucpala po rekonstrukci domu všechny kontejnery na papír. Poslal ji tam majitel,“ přidává se místostarosta Bořek Žižlavský. „Stává se nám naprosto běžně, že do obecních kontejnerů odkládají odpad firmy, které realizují rekonstrukce v domech či bytech. Toto je naprosto nepřípustné!“ stěžují si starostové obcí a měst regionu. Během jediného dne je firma schopna zaplnit kontejnery v obci polystyrenem, fóliemi a dalším obalovým odpadem, které by dle zákona měla zpracovat v rámci vlastního odpadového hospodářství,“ dodávají starostové. Občané se pak rozčilují, že nemají kam ukládat odpad.
A co hůř, někteří z nich s klidem vsypou do směsných kontejnerů suť ze stavebních úprav, která má být odevzdána do sběrného dvora. Nechybí ani plevel, větve, shrabané listí - které mají své místo v kompostérech, jež některé obce věnovaly občanům zdarma. „Naprosto nepochopitelné je, že nacházíme v odpadcích záchodové mísy, umývadla, nábytek, nepořádek z garáží a sklepů, zahrad a bytů,“ povzdechli si starostové, kteří se snaží přimět občany k zodpovědnosti.

Je tedy řešením dát na kontejnery zámky? Zajistit sběrná místa kamerovým systémem?   

POZOR! Podnikatel může být pokutován až do výše 300 000 Kč!

Nemůžete obskládavat kontejnery bincem

Všichni si všímáme odpudivého nepořádku u sběrných míst, kam občané vyhazují nepotřebné věci z domácností, firem a chat. I když je ve vyhlášce zákaz odkládání kusového a objemného odpadu ke kontejnerovým stanovištím, denně tento zákaz někdo poruší. Nelze očekávat, že takovýto odpad automaticky odveze popelářské auto na své pravidelné svozové trase v dané lokalitě. Povinností popelářů není uklízet nepořádek po nezodpovědných občanech!  
POZOR! Odkládání odpadu mimo sběrné nádoby je přestupkem proti veřejnému pořádku a může být postihováno pokutou až do výše 50 000 Kč.

Problémem jsou i chataři

Velkým problémem jsou i rekreační oblasti, kde jsou schopni ke kontejnerům vyskládat matrace, nábytek, pohovky i stavební suť nejen chataři, ale velké množství odpadu dovezou kolikrát i přespolní. „Se skládkami okolo kontejnerů na Smraďavce bojujeme už delší dobu a bohužel se spory vyostřují. Někteří chataři a nejrůznější občané dělají okolo kontejnerů velký nepořádek a pak si ještě stěžují,“ kroutí hlavou Bořek Žižlavský, místostarosta Buchlovic, které se problematikou budoucnosti odpadů v obci intenzivně zabývají.
„Všichni si budeme muset uvědomit, že pokud vyprodukujeme větší množství odpadu, budeme si za to muset také připlatit,“ upozorňuje starostka.

Minimalizování odpadu je základ

Lidé se musí naučit minimalizovat odpad. "Proto připravujeme motivační systém evidence odpadů s myšlenkou: „čím víc vytřídíš, tím méně zaplatíš“. Musíme to vymyslet do detailů, aby nedocházelo k tomu, že si sousedé budou navzájem sypat odpad do popelnic. Víme, že je to bude trochu nespravedlivé k bytovým domům, ale je potřeba minimalizovat odpad, protože kvůli uzavřeným skládkám bychom se v něm mohli zanedlouho utopit," dodává Pavla Večeřová. Všichni se musíme naučit už při nákupu přemýšlet, jak snižovat produkci odpadu. Kupovat ekologicky zpracovatelné obaly, udržitelnou a recyklovatelnou módu.  
I senioři mohou třídit odpad
Starší generace může jít příkladem, i když nebyla zvyklá třídit odpad. Celý život budovala příjemné životní prostředí pro své děti, vnuky a pravnuky, proto jej přece neznehodnotí odpadem.
Řeší problém řetězy a zámky?
Stále častěji se setkáváme s kontejnery, které jsou opatřeny zámkem. Zámek na kontejner si můžeme zajistit přímo u svozové společnosti, často i e-mailem. Obec může na každé sběrné místo umístit kamery a hříšníky pokutovat. Jsou to ale smutná opatření. Není důležitější důvěra ve vlastní občany, zodpovědnost každého vůči životnímu prostředí a snaha mít kolem sebe hezké prostředí?
Za vším hledej peníze

Nevěřili byste, jaké spory mezi sousedními domy může tak zdánlivě bezvýznamná věc vyvolat. Popelnice, kontejnery, přesněji řečeno nádoby na směsný odpad, se stávají jablkem sváru. I tady jde v první řadě o peníze.
Bubliny:
 - Využijte skvělých bezobalových obchodů (nejbližší je v Uherském Hradišti), nakupujte do vlastních látkových pytlíků, v každém supermarketu můžete igelitové pytlíky vyměnit za papírové,

 - V současné době jsou ve většině zemí stávající skládkové kapacity z velké míry zaplněny a výstavba nových skládek je velmi problematická.

PLAST - žlutá popelnice

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balicí fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů. Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech. Kartony od mléka - ověřit u svozové firmy.

NE

Mastné obaly se zbytky potravin nebo čisticích přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky, plastové velké kusy nábytku a nádob.

SKLO

ANO

Vytříděné sklo není nutné rozbíjet, bude se dále třídit! Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo, například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů. Vhodit do zeleného kontejneru můžete také tabulové sklo z oken a ze dveří. Do bílého kontejneru vhazujte sklo čiré, tedy sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin a rozbité skleničky.

Díky svým vlastnostem se dá skleněný odpad recyklovat do nekonečna.

NE

Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Varné a laboratorní sklo, stejně jako sklokeramika do zeleného kontejneru také nepatří. Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu.

PAPÍR

ANO

Vhodit sem můžete časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Dále obálky s fóliovými okénky, nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku!

NE

Do modrého kontejneru nepatří celé svazky knih (vhazovat pouze bez vazby, ve větším počtu patří do sběrného dvora), uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. To samé platí o termopapíru (účtenkách).

KOVY

ANO

Do šedých kontejnerů patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit - typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.

Do sběrných dvorů lze kromě těchto menších odpadů odvážet i další kovový odpad - trubky, roury, plechy, hrnce, vany, kola a další objemnější předměty. Samostatnou kapitolou jsou kovové elektrospotřebiče, které lze ve sběrných dvorech odkládat pouze kompletní.

NE

Do kontejnerů nepatří plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů. Nepatří do nich ani těžké nebo toxické kovy, jako jsou olovo či rtuť.

Samostatnou kapitolu pak tvoří autovraky, jež převezmou a doklad o ekologické likvidaci vystaví na vrakovištích.

NÁPOJOVÝ KARTON

ANO

Pokud najdete oranžovou nálepku, pak sem patří krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.

NE

Nepatří sem „měkké" sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.

ELEKTRO KONTEJNERY
ANO

Za vysloužilou drobnou elektroniku určenou do červených kontejnerů se považují zařízení do velikosti 40 × 50 cm. Staré mikrovlnky, mobily, rychlovarné konvice, příslušenství ke stolním počítačům v podobě myší a klávesnic, přímotopy, meteostanice, set-top boxy a další už nepotřebná elektronika.

NE

Velké spotřebiče a žárovky - ty je potřeba dovézt do sběrného dvora, protože vyžadují speciální zacházení.

Mýty a výmluvy
Stejně se to sype na jednu hromadu.

Nikoli, po roztřídění už se jednotlivé materiály nikdy nemíchají dohromady.

Je to jenom módní výstřelek, který pomine.

Třídit odpady není nic módního - jedná se spíše o společenskou odpovědnost a třídit by tak měl opravdu každý. Odpady se vlastně třídí už odnepaměti.

Jsem na třídění už starý, to je pro mladé.

Chyba, je to pro všechny a třídit může každý. Pravdou je, že pozitivní příklad je důležitý pro mladší generace.

Kdo třídí odpad, musí chodit častěji ke kontejnerům.

Produkce odpadu se nezvýší a nemusíte chodit s odpadem častěji - právě naopak.

Plata od vajec a ruličky od toaletního papíru

Vyhazujete plata od vajíček do modrých kontejnerů na papír? Chyba. Jsou sice vyrobena z papíru, ovšem z již tolikrát recyklovaného, že už zkrátka znovu recyklovat nejde. Patří jim tak místo v odpadu směsném (případně na kompostu). Stejně je tomu i v případě ruliček od toaletního papíru.

Krabice od pizzy
Víte, že mastnota hraje zásadní roli i v případě odpadu papírového? Typickým příkladem je krabice od pizzy. Ano, je sice papírová, ale obvykle taky pěkně mastná. Proto ji nevyhazujte do modrého kontejneru, nýbrž do toho na směs. Stejně tak tam nepatří ani použité kapesníčky, vlhčené ubrousky, voskovaný nebo laminátový papír.

Tuba od zubní pasty
Ačkoliv je na první pohled plastová, do žlutého kontejneru nepatří. Tuba od zubní pasty bývá totiž na své vnitřní straně potažena hliníkovou folií. Její místo je tak ve směsném odpadu.

Nákupní účtenky
Taky jednou za čas ulehčíte své peněžence a zbavíte ji starých, nepotřebných účtenek? Pokud jejich další cesta putuje do koše s papírem, je to špatně. Účtenky totiž obvykle bývají tištěny na termopapír a ten představuje při následné recyklaci problém. Vyhazujte je proto do směsného odpadu.

Papírové kelímky od kávy
Možná vypadají, že jsou vyrobeny pouze z papíru, ve skutečnosti však obsahují i plast. Bez něho by vám totiž káva z kelímku protekla. Šup s nimi proto do směsi. A pokud se chcete k životnímu prostředí zachovat ještě lépe, přineste si na nápoj vlastní cestovní hrnek. Je to jeden z nejjednodušších kroků, který můžete udělat pro minimalizaci odpadu.

Obaly od sušenek nebo chipsů

Sáčky od potravin, jako jsou například brambůrky, sušenky, ale třeba i koření, nejčastěji patří do směsného odpadu. Jednoduchou pomůckou při jejich třídění vám může být vnitřní strana obalu – je-li stříbrná, znamená to, že je materiál potažen hliníkem. Proto mu nenáleží místo mezi plasty.

Zrcadlové střepy
Mějte na paměti, že tyto střepy nepatří do skla. Zrcadlo totiž běžně obsahuje příměsi kovů. Zrcadla a zrcátka všech velikostí proto patří do směsi.

Jak se zbavit skříně nebo ledničky?

U kontejneru končí i vybavení domácnosti, které tam nepatří. Do kategorie nadměrného odpadu patří skříně, pohovky, křesla, ale často se zde objeví i televizory, monitory a další elektronika. S tím vším jeďte do sběrného dvora.

Největší prohřešky občanů

 

V kontejneru na papír najdete plasty či opačně!

 

Nesešlapává se plast ani papírové krabice

 

Použité dětské pleny najdete v papíru a ne ve směsi

 

Rodiny netřídí - výchova v rodinách pokulhává
Sběrná místa jsou obskládána odpadem i mimo kontejnery

 

Podnikatel zaměňuje firemní odpad za osobní

Autor: IVA PAŠKOVÁ
Inzerce

Vaše názory

Máma znamená pro každé dítě pocit něhy, bezpečí a lásky

Slovácko

Máma znamená pro každé dítě pocit něhy, bezpečí a lásky

„Srdce maminky je speciální místo, kde děti vždy najdou svůj domov“ Vzpomněli jste si druhou květnovou...

17. 5. 2020
Samoživitelky to mají dnes hodně těžké

Slovácko

Samoživitelky to mají dnes hodně těžké

V posledních letech prožíváme krizi rodiny. Každé druhé manželství bývá rozvedené. Vznikají sice nové, tzv. „sešívané“ rodiny,...

15. 5. 2020
Abyste nenaletěly aneb manuál samoživitelky

Slovácko

Abyste nenaletěly aneb manuál samoživitelky

V současné době, kdy na každého z nás určitým způsobem dopadá epidemie koronaviru, se může bohužel stát,...

13. 5. 2020
Modrá je dobrá, hlásí módní trendy

Slovácko

Modrá je dobrá, hlásí módní trendy

Život se po pandemii pomalu vrací k normálu. Po domácí teplákové „homeofficové módě“ se chystáme naplno do...

11. 5. 2020
TOPlist